„Вълноломни разговори в училище“ са еднократно състоящи се училищни дискусии на интересна, интердисциплинарна тема, провеждащи се в час по един от предметите в учебния план. Темите се представят от гост-лектор, участващ и в публичния дискусионен формат на Breakwater Talks – Вълноломни разговори, който се провежда на различни езици и места във Варна няколко пъти месечно.
Преди обособяването на тези срещи в единна поредица и под общо име, Аморфа осъществи многобройни подобни посещения, включващи срещи, презентации, работилници и други формати, в различни учебни заведения във Варна – практика, чието начало стартира с първите дейности на организацията още през 2009 г. Целта на обединяването им под названието „Вълноломни разговори в училище“ е по-лесното обобщаване и утвърждаване на работата на Аморфа в учебните заведения, както и проследяването на темите и тенденциите в организираните срещи.
2019/2020 Учебна година
IX. Вълноломни разговори в Училище: Примерен урок по шведски език и култура през сугестопедия – как се учи с радост за света
2018/2019 Учебна година
V. Вълноломни разговори в Училище: Музиката в културата на африканската държава Гана (на английски език)
VI. Вълноломни разговори в Училище: Японско съвременно изкуство: 1) Музеи за съвременно изкуство в Япония 2) Съвместно рисуване в часовете за студио по живопис с японския гост (на английски и японски език)
VII. Вълноломни разговори в Училище: Китайска традиционна култура (на английски и китайски език)
VIII. Вълноломни разговори в Училище: 1) Ангола – култура, история и младежки начин на живот 2) Ангола – кулинарна традиция, музика и танци (на английски език)
IX. Вълноломни разговори: НОЩ НА ЛИТЕРАТУРАТА с гост Димана Трънкова: Свобода и избор, утопия/дистопия, социални медии или лично пространство, индивид или общност
2017/2018 Учебна година
I. Вълноломни разговори в Училище: Философия на съзнанието (на руски език)
II. Вълноломни разговори в Училище: Младежка култура на Южна Корея
III. Вълноломни разговори в Училище: Скандинавска култура – 1) Сугестопедичен урок по шведски език 2) Скандинавците – почти перфектните хора
IV. Вълноломни разговори в Училище: Ромската култура и ромската общност във Варна
⌘⌘⌘⌘⌘⌘⌘⌘⌘⌘⌘⌘⌘⌘⌘⌘
II Вълноломни разговори в Училище: Младежка култура на Южна Корея
На 16 март, петък, осъществихме второто издание на поредицата Вълноломни разговори в училище : Breakwater Talks at School. Новият фокус беше върху форма̀та Breakwater Talks: 한국어 Корейски и Български и следваше непосредставено публичния разговор, който проведохме два дни по-рано във варненския корейски ресторант „Кимбап“.
Отново гостувахме в Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна, този път в час по културология на преподавателя Росица Тодорова. Срещнахме се поотделно с паралелки от 10 и 11 клас, за да говорим с младите хора за културата на Южна Корея. Нашият гост-лектор – младият кореист Мадлен Атанасова – обсъди с тях темата „Любопитни тенденции сред младите южнокорейци“.
한국청년중에 별날 최미와 경향 Любопитни тенденции сред младите хора в Южна Корея
○ 커피 문화 – Кафе културата – ключова част от социалния живот
○ 소개팅 – „Согетинг“ – как се ходи на среща
○ 노래방와 밤의 생활 – „Норебанг“ и нощен живот
Гост-лекторът Мадлен Атанасова е на 23 години и от град Варна. В гимназията се запалва по корейската музика и корейските сериали, като страстта ѝ към тях, заедно със страстта ѝ към езиците, я отвежда в специалност „Кореистика“ на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Дипломира се през 2016 г. като корейски филолог и специалист.
Разгледайте всички снимки от събитието, направени от нашия фотограф Виктория Стоева, в албума на стрницата ни във Фейсбук.