Завръщане на поредицата „Вълноломни разговори“ : Breakwater Talks на Аморфа, в която срещаме публиката с многобройни и любопитни гости и специално подбрани от нас теми вече четири години. Онлайн изданията на разговорите стартирахме с оглед на променената ситуация – пандемия + изолация – през 2020 г. Провеждат се в профила на Аморфа @amorphayouth чрез живия формат на Инстаграм – Instagram Live.
Нов онлайн формат? – Не само!
Нови гости. Нови водещи. Нови теми!
3
ЯПОНСКИЯТ ПИСАТЕЛ РЮНОСКЕ АКУТАГАВА – РАЗГОВОР НА ВОДЕЩИЯ УЛЯНА ФУКАЦУ С ЯПОНИСТА И ПРЕВОДАЧ МАРТИНА НЕДЕЛЧЕВА
Трето онлайн издание на поредицата „Вълноломни разговори : Breakwater Talks“ на фондация Аморфа, в която срещаме публиката с многобройни и любопитни гости и специално подбрани от нас теми вече четири години.
[one_half padding=“20px 20px 20px 20px“]
[/one_half]
[one_half_last padding=“20px 20px 20px 20px“]
РЮНОСКЕ АКУТАГАВА (1892–1927)
Често наричан „баща на японския къс разказ“, Акутагава е сред първите японски писатели, придобили голяма популярност извън родината си. Заслуга за това имат отличаващия се стил на писане и умението да предава традиции, култури и предания през психологическа и философска перспектива. Името на Акутагава носи и една от най-престижните японски литературни награди, а разказите му са екранизирани от прочути режисьори, сред които Акира Куросава.
Сборникът „Странна история“ включва 22 неиздавани у нас емблематични разказа на Рюноске Акутагава.
[/one_half_last]
[one_half padding=“20px 20px 20px 20px“]
[/one_half]
[one_half_last padding=“20px 20px 20px 20px“]
МАРТИНА НЕДЕЛЧЕВА
Преводачът на сборника „Странна история“ от японски език Мартина Неделчева е родена в Добрич през 1994 г.
Завършва специалност „Японистика” в Софийски университет „Св. Климент Охридски”, като след втори курс заминава за Япония на специализация университет „Дошиша”, Киото. Следва магистратура „Преводач-редактор” в Софийски университет „Св. Климент Охридски”.
Работи като преводач в разнообразни сфери – занимава се с художествен, специализиран, филмов и устен превод.
Сборникът „Странна история“ е първата самостоятелна книга, която превежда.
По време на разговора ще разберем как за първи път се среща с творчеството и личността на Акутагава още в тийнеджърските си години, какво ново разбира за Япония и какво ѝ се случва докато живее в Киото, кои японски автори открива там, както и заглавията на някои от любимите ни японски филми и сериали, преведени от нея.
[/one_half_last]
[one_half padding=“20px 20px 20px 20px“]
[/one_half]
[one_half_last padding=“20px 20px 20px 20px“]
УЛЯНА ФУКАЦУ
Младият водещ на разговора участва в поредицата Вълноломни разговори като гост вече в няколко издания.
Уляна Фукацу се дипломира тази година в Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна в профил „Изобразително изкуство“ със специалност „Живопис“.
В България е със семейството си – баща японец и майка рускиня – от четири години. Докато живее в Русия, всяко лято посещава Япония, а на 13-годишна възраст се премества там за кратко и учи в японско училище. Говори свободно японски с баща си, но езикът все още е предизвикателство за нея.
„Знам японски на битово ниво и малко познавам японската литература. Затова харесах идеята да участвам в този разговор и да науча повече за Рюноске Акутагава и книгата с неиздавани разкази.“
[/one_half_last]
Форматът Вълноломна литература, част от поредицата Вълноломни разговори на фондация Аморфа, поставя литературата в по-широк културен контекст и служи като средство за разбиране на различния светоглед. Включва разговор, съсредоточен върху конкретен автор и произведение от съответната литературна традиция, и представяне на кратък откъс в превод и оригинал.
⛩️️ Вълноломна литература: Японска литература
ТЕМА: Японският писател Рюноске Акутагава – „бащата на японския къс разказ“ – представен от япониста и преводач Мартина Неделчева и водещия Уляна Фукацу
Гост: Мартина Неделчева, японист, преводач от японски език на сборника разкази „Странна история“ на Рюноске Акутагава (Издателство „Изток-Запад“, юни 2020)
Водещ: Уляна Фукацу (Русия/Япония), ученик от випуск 2020 на Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна
Език на разговора: български, с възможност за въпроси на японски, английски и руски
Събитие на Фондация Аморфа.
Място: @amorphayouth / Инстаграм
Дата: 9 юли 2020 г., четвъртък, 19:30 – 20:30 ч.
Страница на събитието
2
„СРЕЩИ С ВЪЛШЕБНИ СЪЗДАНИЯ“ – РАЗГОВОР НА ВОДЕЩИЯ ГАБРИЕЛА ДОКОВА С ИЛЮСТРАТОРА ЦВЕТА ПЕТРОВА – CLEMENTINE
Синхронизираме излизането от печат на дебютната книга на младата илюстраторка Цвета Петрова – Clementine със специалния ни разговор на водещия Габриела Докова с нея в InstaLive: онлайн изданията в поредицата „Вълноломни разговори“ на фондация „Аморфа“.
✍️ Цвета Петрова—Clementine разказва: „Историята на книжката е дълга, тъй като най-първо започнах да работя по нея още в университета във Франция, като продължих и в дипломната ми работа по илюстрация през 2015/2016 г. След това си отделих време да доразвия сюжета и да добавя още илюстрации. Първоначална версия на книжката има самоиздадена чрез Indiegogo. С времето стигнах и до Софтпрес, които много харесаха идеята и поеха проекта. Сега приключенията на Никола и Марко – главните герои – си имат втори живот, който книгата разгръща и прави още по-интригуващ.“
Гостът ни Цвета Петрова—Clementine (1994) е от Варна, където – разясняваме за познавачите на града – завършва IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“. Учи в специалност „Пластични изкуства“ на Университета „Мишел дьо Монтен“ Бордо III в град Бордо, Франция, а след това и в магистърската програма по „Илюстрация“ на Университета на Порстмут, Великобритания. В момента живее предимно в София и работи като „motion graphics“ аниматор.
С Аморфа работи за първи път по участието си с „Кофа с творчески типажи“ – самостоятелна изложба илюстрации в рамките на младежкия фестивал „Funcity“, в който Аморфа тогава е координатор на сектор „Визуални и сценични изкуства“. Изложбата е открита на 8 юли 2014 г. в Арт-Салон на Радио Варна БНР.
Водещият. И този път разговорът ще се води от младата Габриела Докова от експерименталния випуск 2020, която – с афинитета си към рисуването, скулптурата, книгите и всякакви други видове изкуство! – ще изрови за вас и най-малката любопитна подробност в прекрасната визуална и сюжетна подредба на илюстратора Цвета Петрова.
Габи ни е подготвила незабравими „Срещи с вълшебни създания“, за да ни гмурне в магията на отличаващи се със стила си илюстрации, вълнуваща история и загадките на родния фолклор. Очакваме ценни истории от живота и илюстраторския път на Цвета Петрова—Clementine!
С Аморфа работи за първи път преди две години в подготовката на мини фестивала „Корейски следобед“ в Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна, организиран от фондацията в партньорство с училището.
Тема: Динамичната кариера на един млад илюстратор, аниматор и разказвач, или как се създава книга с илюстрации и „Срещи с вълшебни създания“
Гост: Цвета Петрова—Clementine – илюстратор, автор-разказвач, „motion graphics“ аниматор / Clementine Petrova – Art & Illustration
Водещ: Габриела Докова – випуск 2020 на профил „Изобразително изкуство“ със специалност „Скулптура“ в Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна, новоприет студент на Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ в специалност „Графичен дизайн“
Дата: 2 юли 2020 г. / 19:30 – 20:30 ч.
Място: Разговорът се провежда в интернет в Инстаграм Лайв от профила на Аморфа @amorphayouth
Страница на събитието
1
„ПРИКАЗКА ЗА ДОЛНАТА ЗЕМЯ“ – РАЗГОВОР НА ВОДЕЩИЯ ГАБРИЕЛА ДОКОВА С ПИСАТЕЛКАТА И СЦЕНАРИСТКА ИРЕНА ПЪРВАНОВА
Внимание! Следва дълъг, занимателен текст, подготвен от новия модератор на разговорите – Габриела Докова!
Мечтали ли сте си да зададете въпроси на най-вълнуващите автори на интригуващо съдържание? Да влезете в ролята на журналист и да отправите най-готиния въпрос, какъвто никой не е задавал преди, и то към вълнуващ писател и сценарист като ИРЕНА? Да участвате в онлайн разговор на живо и да развихрите въображението и чувството си за хумор?
В събота ще имаме възможност да се срещнем и говорим с авторката на „Приказка за Долната земя“. Ирена Първанова е и сценарист в хипер якото Студио „Змей“, които познаваме с продуцирането им на първия български анимационен сериал „Златната ябълка“.
Ирена ще ни разкрие какво кара самодиви, таласъми и звезди княгини да оживеят върху страниците. Ще разберем и какво е да работиш в българско анимационно студио за разказване на истории.Ще узнаем защо една баба Яра, потомка на баба Яга, със зелена коса, е от най-важните герои в книгата, и как ще се развие магичната история за едно странно лято в едно още по-странно селце. Към края вече ще искате да прочетете книгата, за да сънувате най-ярките сънища, наситени с магия, обич и приключения.
А вашите въпроси ще ни помогнат да изтръгнем от Ирена най-любопитното и най-добре пазените тайни. Включете се, и хайде да направим разговора и лятото си още повече цветни и все по-малко карантинни!
…още за автора и сценарист ИРЕНА ПЪРВАНОВА
Ирена Първанова е българска сценаристка и писателка, която е отраснала в морския град Варна. Тя завършва Софийски университет със специалност „Английска филология“, благодарение на която развива интерес към класическа литература и педагогика. След това работи като сценарист по пилотния епизод на първия анимационен сериал, вдъхновен от български фолклор – „Златната ябълка“, създаден от Студио „Змей“. Междувременно преподава като гостуващ лектор по сценопис в „Манга Академия“ и работи като сценарист на видео игри. През 2020 тя написва своя дебютен роман „Приказка за Долната Земя“, който е подкрепен от Национален фонд „Култура“, продуциран от Студио „Змей“ и издаден от издателство „Сиела“ през май 2020 г.
…а ГАБИ ДОКОВА, освен, че е от „късметлийския випуск 2020“ и наскоро чете откъс от книгата на Ирена в събитието Майска нощ на литературатa Варна • Litеrature Night in May във видео от любимата на двете им с Ирена „Алма Матер“, т.е. споделено училищно наследство – бившата Хуманитарна гимназия във Варна, Габи е и момиче с двама по-малки братя (вместо трима) и четири кучета (вместо Златна ябълка).
Театърът, книгите, пътуванията и адреналинът са животът ѝ, изстрелва гордо тя. Обича постоянно да е затрупана със задачи (като тази, дошла внезапно и неочаквано, но посрещната с емоционално задоволство), „което е и една от причините да се присъединявам към инициативите на Аморфа“ (ето, време беше някой да го каже след 12 години мъчения и експлоатация от наша страна на всякакви младежи и немладежи от различни раси, националности и убеждения).
Това е. Ако сте стигнали дотук в текста, почти сигурни сме, че вече сте сериозно зарибени за идеята и ще ви открием в коментарите в Инста Лайв с кошница провокативни въпроси, които Габи ще се чуди как да избегне… Разбира се, ако не сте от онези, които внимателно следят какво правим, за да заемат поредната яка идея (ех..) … Наивно вярваме първото и ви чакаме.
Специални благодарности на партньорите ни от фондация Детски книги / Detskiknigi.com, които ни свързаха с тази уникална млада жена, оказала се бивш фен на събитието ни Нощ на литературата, където тази година беше поканена да участва като представен български автор.
Гост: ИРЕНА ПЪРВАНОВА, автор на току-що излезлия роман „Приказка за Долната земя“, продуциран от студио „Змей“, в екипа на което Ирена е сценарист на българския анимационен сериал „Златната ябълка“
Водещ: ГАБРИЕЛА ДОКОВА, Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна , випуск 2020
Тема: Книгата „ПРИКАЗКА ЗА ДОЛНАТА ЗЕМЯ“ и всякакви мистификации около нея и младия автор и сценарист Ирена Първанова
Събитие на Фондация Аморфа.
Място: @amorphayouth / Instagram
Дата: 6 юни 2020 г., събота, 19:30 – 20:30 ч.
Страница на събитието